PJESHKA

Pjeshka (Prunus persica), ky frut që konsiderohet si simboli i jetëgjatësisë në Kinë, ka origjinën e vet në këtë vend ku është kultivuar për më shumë se 5000 vjet. Ka ndikuar në kulturën dhe artin e të...

VISHNJA

Vishnja është bimë drunore e kultivuar me kercell të shtrembër e cila rritet 2.5-10m. Fruti i vishnjës është me berthokël ka ngjyrë te kuqe intenzive (vishnje). Vishnja njihet ndryshe edhe si qershia e thartë.

BARI I ETHEVE

Bari i etheve ose trika (Erythrea centarium) lulëzon nga qershori deri në gusht dhe arrin 80cm lartësi. Njihet si bimë e hidhur për shijen tonë, por është bletëushqyese , prandaj quhet edhe bar i bletës. Pjesë të...

BANANJA

Bananja parandalon një sërë sëmundjesh dhe gjendjesh, duke u bërë kështu pjesa më e rendësishme e recetës dhe dietës sonë. Ajo është e dobishme për shërimin e inflamacioneve kronike të mushkërive, sidomos të astmës bronkiale. Përmban sasi...

RREPA E KUQE

Rrepa është një perime tipike sezonale, e cila nëse nuk prodhohet në serra, ndryshe nga perimet e tjera, do të jetë në treg për një periudhë relativisht të shkurtër kohe. Kjo do të thotë se ekziston mundësia...

LULESHTRYDHJA

Plot me vitamina, fibra, kripëra minerale dhe ujë, ky frut konsiderohet aleat i shëndetit sepse na ndihmon të jetojmë shëndetshëm dhe të buzëqeshur. Mbajeni mend: kush konsumon luleshtrydhe konsiderohet i zgjuar. Sepse ky frut i vogël i...

Dobitë e lëngut të shegës

Lëngu i shegës ka 3-4 herë më shumë antioksidantëve se rrushi i zi dhe çaji jeshil. Lëngu i shegës shuan etjen, kthjellon mendimet, nxit oreksin dhe përmirëson tretjen e ushqimeve, ndihmon në luftimin e paraziteve që zhvillohen...

SHEGA

Shega (punica granatum) i përket familjes Punicaceae. Ajo ka ngjyrë të kuqe dhe shije karakteristike majhoshe, e mjaft e njohur si simbol pjellorie dhe fati të mbarë. Lloji më i mirë i shegës është ajo më e...

ARRA

Arrat kanë një kanë një histori të gjatë mijëravjeçare dhe kanë qenë ushqimi i mbretërve në Persinë e lashtë. Ato përmbajnë sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore Omega-3, gjithashtu janë të pasura me fibra, vitamina B, magnez...

ULLIRI

Ullinjtë janë një minierë e shkëlqyer mineralesh, fibrash e vitaminash dhe yndyrna të ngopura (të mira për shëndetin) .Ullinjtë përmbajnë: kalcium, potasium, hekur, fosfor, magnez dhe jod vitamina të grupit B, vitaminën A dhe E me veti...